Mistrovství České republiky

v badmintonu neregistrovaných hráčů 2013

II. ročník

Ústí nad Labem

Ve dnech 5. a 6. října 2013 se uskutečnilo v Ústí nad Labem Mistrovství České republiky neregistrovaných hráčů. Jednalo se již o druhý ročník této mimořádné akce, která byla pokračovatelem I. ročníku, který se konal v Opavě.

Vlastnímu turnaji předcházely Kvalifikační turnaje, které se hrály v jednotlivých krajícha, ze kterých si nejlépe umístění zajišťovali postupová místa na MČRN. Kvalifikační turnaj se hrál vždy jeden v kraji a celkem se jich konalo 11.

Druhého ročníku se zůčastnilo 65 mužů a 17 žen. Mistrovství bylo rozděleno do dvou dnů, kdy v sobotu se hrála základní část, ze které postoupilo 32 mužů a 16 žen. Základní část se hrála švýcarem na 5 kol s následním eliminačním kolem. Nedělní část se hrála pavoukem na jednu prohru plus zápas o třetí místo.

Turnaj byl po stránce fyzické velmi náročný a především na ženské části hráčů byla patrná únava již po prvním dni, kdy odehrály 5 zápasů po dvou setech do 21 míčků. Teměř polovina mužů měla za sebou o zápas více v důsledku eleiminačního kola, který se hrál na dva vítězné sety. U žen se tohoto eliminačního kola týkalo pouze dvou hráček.

Nedělní finálová část se hrála na dva vítězné sety. Muži pavouk 32 a ženy 16 hráčů, tj. u mužů bylo pro konečné pořadí potřebné odehrát 5 zápasů, u žen 4 zápasy.

Opavu reperezentovali čtyři hráči, Olga Hromadová, Kateřina Wanke, Martin Sýkora v pozici obhájce vítěze prvního ročníku a Petr Hošák. Do finálového dne se probojovali všichni čtyři, byť Petr musel své dovednosti potvrdit v eliminačním kole, kterým ale bez problémku prošel.

V prvním kole finálového dne vyhráli všichni čtyři bez nesnází.

Druhé kolo bylo pro opavskou reprezentaci o dost náročnější a již předem bylo jasné, že nepostoupí všichni, neboť hráčky se utkaly spolu. Dal se očekávat tvrdý boj, který byl opřen o dobrou fyzičku na straně Kačky a dobrou technickou hru na straně Olgy. První set vyhrála poměrně jednoznačně Kačka, když udolal Olgu 21:10. V druhém setu se karta obrátila a již od první míčků měla navrch Olga a set dotáhla do vítězného konce 21:11. Obě ženy čekal náročný třetí set, ve kterém začala lépe Kačka, ale následně se párkrát nezadařilo a do druhé půle setu vstupovala s náskokem třech míčků Olga. Své vedení si nejenom udržela, ale i zvýšila a nakonec zakončila set vítězstvím 21:13. Tímto vítězstvím si Olga zajistila postup do první čtyřky a Kačka ukončila svou pouť.

Video ze zápasu zde.

Martin postoupil poměrně hladce, i když v prvním setu podlehl, ale další dva sety byly jednozančné. Petr Hošák bojoval statečně, ale na svého soupeře, a jak se ukázalo později, tak soupeře velmi silného, svými silami, mrštností a technickou zdatností nestačil a byl poražen ve dvou setech a stejně jako Kačka na turnaji skončil.

V následujícím kole bojovala Olga o postup do finále turnaje. Tento zápas dle očekávání byl opět velmi náročný a vyrovnaný. Olga prohrála první set rozdílem šesti míčků. Na obou hráčkách byla patrná únava. V druhém setu se Olga opět zvetila a vybojovala rozhodující třetí set. V tomto rozhodujícím setu, ale od samého počátku tahala za kratší konec až prohrávala rozdílem čtyř míčků. Potom se za podpory soupeřky ve formě nevynucených chyb podařilo nejenom vyrovnat, ale dostat se do vedení 16:15. Tento stav ale byl maximum možného a v důsledku absolutního vysílení se karta obrátila a Olga udělala tři nevynucené chyby a rozhodující set prohrála 17:21.

Martin si vedl o poznání lépe a v dvousetovém zápase přehrál svého soupeře a postoupil do finále.

V posledním vystoupení turnaje Olga bojovala o třetí příčku. O tento post bojovala s nesmírně houževnatou a silově hrající hráčkou Tatýrkovou, se kterou se již utkala hned v prvním zápase základní části turnaje. První set doplad jak jinak, než prohrou Olgy a bohužel opět velice těsně 20:22. To, co udávalo tón zápasu bylo jednoznačně vysílení. V druhém setu se ale známky vysílení začaly objevovat i u soupeřky a především v důsedku hromadicích se chyb vyhrála Olga také nejtěsnějším výsledkem 19:21. V třetím setu byl průběh obdobný, soupeřky se přetahovaly o každý míček, Olga prohrávala, následně vyrovnala, dostala se do malého vedení a v závěrečné čtvrtině setu se podařilo utéct a zvétězit rozdílem šesti míčků a vydobít velmi cenné vítězství zápasu a především III. místo na MČRN 2013.

Za zmínku stojí hra vítězky ženské kategorie, paní Křiváčkové, která turnajem prošla bez jediného zaváhání a neztratila jediný set. Rovněž finálový zápas byl jednoznačnou záležitostí.

Finálový zápas Martina probíhal dle předpokladů a plánů Martina a vyhrál první set. Ale vítězství bylo velmi těsně a náročně dosažitelné. V druhém setu se karta obrátila a ten kdo se neustále snažil skóre dotáhnout byl Martin. Vyrovnání se ale nezdařilo a druhý set skončil v neprospěch Martina. Hlavním plusem soupeře díky kterého zaslouženě uhrál druhý set byl lepší, svižněšjší pohyb, velmi důrazná a agresivní hra, kterou dokázal prokládat výbornou obranou příjmem zabijackých smečů Martina a navíc lepší technická hra jak u podání tak u síťovek. Třetí set velmi podobný setu druhému a i přes stupňující se snahu a agresivitu Martina s maximální bojovností dokázal soupeř odracet jeho útoky a navíc sám velice rychle přecházel do útoků, které často končily bodovým ziskem. A když se již podařilo Martinovi v závěru setu dotáhnout na rozdíl dvou míčků, následovaly nejspíše v důsledku fyzického vypětí dvě nevynucené a technicky zbytečné a chyby a set byl rozhodnut v prospěch soupeře Jiřího Nývlta, který zaslouženě vyhrál. Každopádně video z tohoto zápasu stojí za zhlednutí!

Video ze zápasu zde a zde.

Závěrem lze jednoznačně konstatovat, že i přes nízké zastoupení Opavy a kraje se podařilo vybojovat cenné kovy v podání

Martin Sýkora   II. místo

Olga Hromadová III. místo

I zbývající dva a dříve vypadnuvši hráči zanechaly dobrý pocit ze hry a konečného umístění, když Petr Hošák skončil celkově na místě 12. a Kateřina Wanke na místě 6. U obou bohužel bylo trošku smůly a to, že Petr narazil na budoucího vítěze a Kačka se musela utkat se svou dlouhodobou spoluhráčkou a soupeřkou.