aktualizováno: 16.05.2020 08:31:23

Sportovní klub Badminton Boreček Opava

Borečkovy novinky

Zlaté Pardubice! 

9.-10. 3. 2019 

                          

Je sobota brzy ráno a my se s lehounkým zpožděním vydáváme směr Pardubice. Díky svižnější jízdě snadno smažeme časový deficit a před halu naopak dorážíme mezi prvními, což v sobě později snoubí jistou symboliku. Hráčů pro jednotlivé disciplíny je na seznamech požehnaně, až máme ze začátku pocit, že se bude z hlediska počtu zápasů jednat o malá "jatka".

Hala, respektive haly, jsou celkem prostorné, ale naše obavy z fungování organizace turnaje při rozdělení zápasů právě do dvou tělocvičen se později potvrdí jako oprávněné. Na začátku jsme sice upozorněni, že vzhledem k množství hráčů a  zápasů, které se budou hrát ve dvou oddělených částech, může docházet k "drobným" nesrovnalostem při vyhlašování. Jsme tudíž požádáni o shovívavost. Skutečnost však v průběhu především dopoledne předčí naše noční můry. Nebudeme zabíhat do detailů, ale máme za sebou také nějaké ty zkušenosti s pořádáním turnajů a zvládáním většího či menšího počtu dětí, a tudíž jsme přesvědčeni, že jistým hrubým nesouladům se dá předcházet. Jednoduše řečeno to, že někdo disponuje jedenácti kurty, nemusí ještě znamenat, že se automaticky může zhostit turnaje s takovou spoustou hráčů. Organizace takovýchto akcí je velmi náročná a jde především o zkušenosti, které jsou hlavním atributem toho zda turnaj zvládnete či nikoliv. Nakonec se každopádně sluší pořadatelům poděkovat za uskutečnění tohoto badmintonového setkání. 

Začínáme jako tradičně mixy a náš pár Tereza s Ondrou narážejí hned v prvním kole na starého známého Vaška Simona, který nás  se svojí parťačkou velmi potrápí a vítězství 21:18 a 21:16 se nerodí lehce. V dalším kole opět vyrovnaný souboj proti páru Karban, Knaislová vítězíme 21:19 a 21:18. Ve čtvrtfinále se utkávají Tereza s Ondrou s dvojici nasazenou jako 3/4 Diviš, Muchová a zde je také naše konečná stanice. První set z naší strany tragický, bojácný výkon a výprask 6:21, druhý set o poznání lepší a vyrovnanější zejména po krátké přestávce, ale nakonec prohra 17:21. V těchto pozdějších fázích turnajů kategorie B a vyšších, se jednoduše projeví větší vyrovnanost obou pohlaví v mixových párech soupeřících dvojic. Je třeba nicméně říci že čtvrtfinále byl náš splněný cíl.

Dvouhry. Nebudeme se vracet detailně k systému organizace turnaje, jen na tomto místě připomeneme, že první kolo singlu odehrál Ondra až kolem 13.30. Zápas proti Štěpánu Prekovi zvládl na jedničku 21:12 a 21:6. V dalším kole si Ondra zažil svoji energetickou a fyzickou krizi. Zapomněli jsme zmínit, že v hale byla zcela nefungující vzduchotechnika, z čehož pramenila postupně se neustále zvyšující teplota a také vydýchanost vzduchu. Možná i toto přispělo k tomu, že zápas proti Bruncovi Ondra nakonec těžce ubojoval 21:11, 10:21 a 21:14. Ve čtvrtfinále náš svěřenec poté nestačil na výborného Maňáska v poměru 13:21 a 15:21. Zápas to byl pohledný a ukázal proč Maňásek nakonec celý turnaj také vyhrál. Spousta výměn byla podstatně delších než ty, na které jsme standartně zvyklí. Maňásek donutí hrát každého na hranici jeho možností, a to většina hráčů nezvládne vydržet po celou délku zápasu. Vystoupení Ondry však znovu musíme hodnotit pozitivně, protože minimálně čtvrtfinále bylo dosaženo. Tereza ve dvouhře dívek odehrála celkem dvě kola, a to si myslíme že vzhledem k jejímu zdravotnímu hendikepu byl slušný výsledek.

Poslední disciplínou byly pak párovky dívek a chlapců. Ondra s Honzou Ptáčkem s Klimkovic spolu odehráli teprve dva turnaje, nicméně velice slušně, a tak jsme byli plni očekávání. První zápas celkem jednoznačný a kdyby si naši hoši nezačali ve druhém setu dělat ze soupeřů legrácky, za což dostali vyčiněno, bylo by vše ještě rychlejší - Lecian, Pavlica 21:9 a 22:20. Druhý zápas se opět nesl v duchu především naší dominance a výsledek 21:17 a 21:9 proti dvojici Foukal, Líbal byl toho důkazem. Dalším utkáním bylo již čtvrfinále a zde se lámal chleba. V jediné disciplíně jsme měli určitě ambice posunout se v turnaji dál než k této, čtvrtfinálové, metě. Čas se již nachýlil k celkem pozdní hodině cca 19.30. Všichni už tohto začínají mít plné kecky, ale naši hoši velmi soustředěnou hrou opět důrazně vítězí nad párem Hnilica, Rákosník 21:13 a 21:14. V této fázi turnaje bychom se za normálních okolností odebrali na hotel a šli nabírat síly do závěrečných nedělních bojů, někdo z organizátorů se však rozhodl, že chlapecké párovky se dohrají v sobotu až do semifinále včetně. Takže v tuto pozdní hodinu, lehce po osmé večer nastupuje naše dvojice Ondra s Honzou proti prvním nasazeným v podobě Běhounka s Palinkášem. První set proti velmi silnému soupeři vítězíme především striktním dodržením taktiky 21:17. Ve druhém dějiství si pravděpodobně hoši mylseli, že už to vše přijde samo a začali hrát v uvozovkách co je napadlo. Zejména Běhounek je však vyvedl z omylu a spoustou svých dělových smečí nás ubil 21:16. Ve třetím, rozhodujícím, setu se po důrazné konzultaci vracíme se všemi zbytky sil a disciplíny k původní hře a nakonec velmi pohledný a vyrovnaný souboj strháváme na svoji stranu 21:18. Postup do finále, tantokráte již do neděle!

V nedělním finále nastupuje Ondra s Honzou proti brněnské dvojici Kurdiovský, Prek a po velmi vyrovnaném prvním setu 27:25, dohráváme druhý již ve větším poklidu 21:16 a oslavujeme vítězství na turnaji kategorie B! Klukům děkujeme za hezký zážitek a vzhlížíme k následujícím turnajům s velkým optimismem!

Naše vystoupení tedy musíme zhodnotit, i vzhledem k podmínkám,  za velice pozitivní. Po zpátečním rychlém návratu do Opavy jsme ještě vše oslavili výborným jáhlovým nákypem, který nám připravila Ondrova maminka, a úspěšný badmintonový víkend byl zakončen.

                                                                                        

 

 

 

GPB U15 Pardubice

9.-10. 3. 2019

O tomto víkendu se budou dva naši hráči účastnit turnaje třetí nejvyšší kategorie, a sice B v Pardubicích. Ondra Lubeník ve dvouhře, v mixu s klubovou partnerkou Terezou Šimonovou a ve čtyřhře s klimkovickým Honzou Ptáčkem. Tereza také absolvuje dvouhru dívek. Vzhledem k absenci několika hráčů z nejužší špičky republikového žebříčku U15 jsou naše očekávání rozhodně větší než na minulém turnaji A, který proběhl v Mostě.

V mixu se Ondra s Terezou již pomalu začínají sehrávat a vědí co od sebe mohou očekávat. Ve čtyřhře se Ondra s Honzou tak trochu teprve hledají, zejména proto, že zatím odehráli pouze dva společné turnaje. Je ovšem na čem stavět s ohledem na atraktivní a agresivní styl obou hráčů, jenž je pro tuto disciplínu určitě důležitý. Poslední společný zápas ve čtvrtfinále v Mostu proti Maňáskovi s Hrubcem nám dal za pravdu, kdy kluci favorita hodně výrazně potrápili. 

V singlu Ondra dosáhl za poslední dobu celkem zajímavých úspěchů, snad jen prohra v osmifinále právě v Mostu s o kategorii mladším Václavem Simonem z Benátek trochu zamrzí. Když ale přihlédneme k tomu, že Simon v podstatě v kategorii U 13 válcuje ostatní soupeře rozdílem dvou tříd, pak můžeme přimhouřit oko. Nicméně v Pardubicích budeme bojovat s o to větší vervou. Ohledně účasti Terezy ve dvouhře to bude stále ještě o sbírání potřebných zkušeností z těchto větších turnajů. Pokud mluvím o velkosti, pak je to opravdu nasnadě, protože se málokdy takovýto turnaj uskuteční na celkem jedenácti kurtech, kdy se očekává účast až 52 dětí u obou pohlaví. Hodně zdaru a potřebného štěstí!

Naše hráče můžete v průběhu víkendu výsledkově sledovat na odkazu zde:

http://www.tournamentsoftware.com/sport/events.aspx?id=1473A903-D315-4E13-9E18-8BE5ACBB3986

 

GPD U17 Šumperk

3.3.2019

V neděli 3. března se v hale Obchodní Akademie v Šumperku uskutečnil turnaj kategorie GPD U17, kterého se z našich svěřenců účastnili Lubeník Ondra, Matoušek Miki, Cekotová Klárka a Šimonová Terka. Hrálo se v disciplínách smíšená čtyřhra a dvouhry. V mixu vybojovali cenné vítězství Ondra s Terkou a přidali tak další zlato k nedávnému úspěchu z turnaje vyšší kategorie GPC U17, který se konal u nás v Opavě. Podotýkáme že oba zatím svým věkěm patří o kategorii níže, čili velká gratulace.

 

Ondrovi se pak podařilo navázat podobným úspěchem i ve dvouhře, kdy nejprve vyhrál všechny své zápasy ve skupině, poté v semifinále porazil svého klubového spoluhráče Mikiho Matouška, a když ani ve finále nenašel přemožitele, mohl se radovat z dalšího titulu. Úspěch naší "delegace" pak umocnila bronzová příčka právě Mikiho. Dobrá zkušenost to jistě byla i pro naše zbylé dvě svěřenkyně, takže děkujeme za příkladnou reprezentaci. Rekapitulace tedy zní tři zlata a stříbro!

 

Boreček XXXVI

3.3.2019

V neděli 3. 3. 2019 se v multifunkční hale v Opavě uskutečnil za přítomnosti 56-ti dětí další z pokračující série dětských badmintonových turnajů Boreček. Komentář k turnaji včetně veškerých výsledků naleznete v sekci Turnaje Boreček!

 

 

TOPlist